سیستم عامل (بهار ۹۵-۹۶)

توصیف درس

سخت‌افزار کامپیوتر امکانات بسیار کم، اما جامعی را در اختیار نرم‌افزارهایی که احیانا می‌خواهند از آن استفاده کنند می‌گذارد. برنامه‌نویس‌ها می‌توانند از این امکانات استفاده کنند و نرم‌افزاری تولید کنند که بتوان آن را روی کامپیوتر اجرا کرد. در درس کامپایلر یک هم‌چنین چیزی را مطالعه کرده‌اید (البته اگر درس کامپایلر را داشته بوده باشید). اما تولید نرم‌افزار با امکانات کم و سطح پایین سخت‌افزارهای کامپیوتری کار سختی است. بر اساس این نیاز سیستم‌عامل‌ها تولید شدند که واسطی هستند میان سخت‌افزارهای کامپیوتر و نرم‌افزارهای نرم‌افزارنویس‌ها. سیستم‌عامل‌ها از طرفی مدیریت سخت‌افزارها و منابع را به عهده‌دارند و از طرفی این مدیریت را در اختیار نرم‌افزارهای دیگری قرار می‌دهند. در این درس با شئون مختلف سیستم‌عامل‌ها آشنا خواهیم شد.

پروژه

سعی بر این است که در این درس پروژه‌ای داشته باشیم که دانش‌جویان کم کم قطعات یک سیستم‌عامل را نوشته و یا تغییر دهند. هنوز تصمیم‌های نهایی در این مورد گرفته نشده.

سعی بر این خواهد بود که تمرین‌ها نمره نداشته باشند، در مقابل کوئیزهایی از تمرین‌ها گرفته شوند که اگر دانش‌جویان تمرین‌ها را حل نکرده باشند نتوانند کوئیزها را پاسخ دهند. البته احتمالا تعداد اندکی تمرین نیز در درس وجود داشته باشد.

منبع درس: کتاب سیستم عامل آقای سیلبرشات.

ساختار کلاس

درس از روی اسلایدهای ایشان که می‌توانید آن‌ها را اینجا پیدا کنید ارائه می‌شود.

اسلایدها

عنوان فصل
مقدمه فصل ۱
در خدمت سیستم عامل فصل ۲
پردازه‌ها فصل ۳
نخ‌ها فصل ۴
هماهنگ‌سازی پردازه‌ها فصل ۵

همه فصل‌های کتاب سه نوع تمرین دارد، تمرین‌های ساده، متوسط، و برنامه‌نویسی. تمرین‌های ساده در حد آشنایی با تعریف‌هاست. تمرین‌های متوسط، تمرین‌های خوب مثلا برای امتحان است و تمرین‌های برنامه‌نویسی برای اینکه واقعا کدهای خوبی بزنید به درد می‌خورند. برای آمادگی برای امتحان‌ها می‌توانید تمرین‌های ساده و متوسط هر فصل را مطالعه کنید.

کوئیزها

کوئیز ۱،
کوئیز ۱ نسخه دوم.، پاسخ.
کوئیز ۲
کوئیز ۳
کوئیز ۴

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *