هوش مصنوعی، پیش‌رانه اصلی فن‌آوری آینده

به نظر می‌رسد بسیاری از فن‌آوران و دانشمندان فکر می‌کنند هوش مصنوعی آینده فن‌آوری است. این‌که این موضوع درست است یا نه موضوع دیگری است، اما بسیاری از دانشمندان به تبع این فکر مسیر علمی خود را در این راه قرارداده‌اند. خیلی جالب است که بدانیم، حتی برخی از این دانشمندان دانشمندان نظری‌کار هستند. از آن‌جایی این موضوع جالب می‌شود که بدانیم فعالیت‌هایی که در هوش مصنوعی انجام می‌شود، تقریبا هیچ پشتنوانه نظری ندارند. با این حال، هوش مصنوعی چنان اهمیتی دارد که آن دانشمندان نظری‌کار نیز تلاش می‌کنند کاری در آن زمینه باز کنند.

از مصادیق این دانشمندان، آقای مدری است. ایشان که کارهای نظری، و بسیار غیرکاربردی بسیار خوبی دارند، نیز به این کارها علاقه‌مند هستند.

آقای مدری با همراه فرد دیگری درسی ارائه داده‌اند که شاید بتوان گفت تلاشی است برای مرور برخی نتایج در هوش مصنوعی. درس بسیار جالبی است و رویکردی عالی دارد. برای دانشکده ریاضی‌ها هم خیلی مناسب است.

Science of Deep Learning: Bridging Theory and Practice

درس در ترم بهار ۲۰۱۸ ارائه شده. مدرسین درس آقایان Konstantinos Daskalakis و
Aleksander Mądry هستند.

برخی از دانشمندان ایرانی، که ایشان نیز روحیه‌های بسیار نظری داشتند اخیرا به فعالیت‌های هوش مصنوعی تغییر موضوع داده‌اند. شاید برخی‌هایشان را بشناسید و حتما برخی‌های دیگرشان را نمی‌شناسید.

ببینیم آیا این اساتید می‌توانند با کمک یکدیگر فعالیتی نظری از دل هوش مصنوعی در بیاورند؟

از آقای اشکبوس هم که درس را معرفی کردند تشکر می‌کنیم.

6 دیدگاه دربارهٔ «هوش مصنوعی، پیش‌رانه اصلی فن‌آوری آینده»

 1. تقریباً پشتوانه‌ی نظری ندارد؟ در مورد deep learning با شما موافقم ولی به نظرم Vapnik–Chervonenkis theory پشتوانه‌ی تئوری دقیقی است. اینکه ایرانی‌ها چقدر موفق بودن بماند…

  1. یک کارگاهی در همین زمینه در حال حاضر در حال انجام است. بگذارید یک نوشته‌ای در این زمینه بنویسم که خوب است.

 2. سلام
  علوم مختلف به شدت به هم مرتبط هستند. به نظر من که می توان هوش مصنوعی را بر پایه های ریاضی محکم استوار کرد. اما برای یک کار محکم و مهم باید از علوم دیگر بهره جست مثلا اگر انسان بتواند رفتارهای بین انسانی را به معنای دقیق ریاضی وار کند می تواند مسائل زیادی را هم در زمینه ی هوش مصنوعی و هم در زمینه های دیگر را حل نماید.
  این مطلب را در نظر بگیرید که نیوتن و لایب نیتس چگونه توانستند حساب دیفرانسیل و انتگرال را خلق کنند آیا فقط با ریاضی و فیزیک آن زمان؟ نخیر تفکرات فلسفی عمیق و معرفت کلی جهان باعث شد تا ریاضیات متفاتی به وجود آورند. حساب اعداد ابرحقیقی که زاده ی تفکرات فلسفی لایب نیتس بود به طور شهودی قابل درک نبود به همین دلیل مورد قبول واقع نشد تا این که حدود 50 سال پیش سازگاری این اعداد را ثابت کردند.
  برای تحقیق عمیق در هوش مصنوعی علاوه بر ریاضی باید از فلسفه، الاهیات، روان شناسی، جامعه شناسی و… بهره جست
  شاید تحقیق در این زمینه ریاضیات جدید و علم جدیدی را به وجود آورد
  شاید بتوان ماشین هایی قدرتمندتر از ماشین تورینگ خلق کرد
  خدا در روز قیامت محاسبه می کند. محاسبه ی خدا چگونه می تواند باشد؟
  با تفکر در این زمینه ها می توان هم ماشین هایی قدرتمندتر از ماشین تورینگ تعریف کرد هم می توان درک درستی از هوش مصنوعی پیدا کرد
  ببخشید که مطلب طولانی شد با تشکر و سپاس فراوان

  1. سلام
   دانشمندان از منظرهای مختلف به این موضوع می‌پردازند. این منظری که شما می‌فرمایید بیشتر شبیه منظر فیلسوفان است. البته منظرهای دیگری هم وجود دارد.

  1. یعنی این‌که معلوم نیست چرا دارد جواب می‌دهد. به شما می‌گویند این کار را بکن جواب می‌دهد. وقتی چندین بار دیدند که جواب می‌دهد، حالا دنبال این هستند که ببنید واقعا چرا جواب می‌دهد.
   از این نظر، یادگیری ماشین شبیه فیزیک است. در یک پدیده فیزیکی یک چیزهایی مشاهده می‌شود، و سپس دنبال این می‌گردیم که ببینیم چرا این‌گونه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *