دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

معرفی چند سخنرانی

یکی از دانشجویان دانشمند مآب این را نوشته:

سه تا سخنرانی جالب.

این دو تا در مورد حل کردن سیستم های لاپلاسی خطی روی گراف های ساده (اولی) و جهتدار (دومی) هست. خودم فیلم دوم رو دیدم و اولی رو فرصت نکردم ببینم. نتیجه جالبی هم از کارش گرفته بود یه نسخه ضعیفتری از حکم RL=L (حافظه لگاریتمی) تونستن نتیجه بگیرن. الگوریتم خودشون هم برای حل Lx=b مبتنی بر یه نسخه از الگوریتم page rank گوگل بود.

https://www.ias.edu/math/events/computer-sciencediscrete-mathematics-seminar-ii-470
https://www.ias.edu/math/events/computer-sciencediscrete-mathematics-seminar-ii-471

این هم در مورد تجزیه گراف به اکسپندرها هست

https://warwick.ac.uk/fac/cross_fac/dimap/seminars/#080221Saranurak

ایده‌اش این هست که یه سری الگوریتم‌ها روی اکسپندرها عملکرد بهتری دارند. اینا گراف رو می‌گیرند به تعدادی اکسپندر تجزیه‌اش می کنند روی هر بخش که یه اکسپندر هست الگوریتم رو اجرا می‌کنند و در نهایت بر اساس خروجی الگوریتم روی اون بخش‌ها جواب رو برای گراف اصلی محاسبه می کنند. شاید ایده‌اش بدرد بخوره تو پیدا کردن الگوریتم های گرافی

۲۹ اسفند/۱۹مارس هم اسپیل من سخنرانی داره

https://warwick.ac.uk/fac/sci/maths/research/events/seminars/areas/combinatorics/2020-21/

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

فراخوان مسابقه Optimizer

مسابقه Optimizer 2021 هر سال با تمرکز بر موضوع بهینه‌سازی توسط آزمایشگاه SOAL دانشکده علوم ریاضی شریف در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود و توانایی تشکیل تیم مناسبی که بتواند از جنبه‌های مختلف علمی، نظیر دانش نظری، طراحی الگوریتم و توسعه نرم‌افزار با هم‌افزایی و هماهنگی مناسب در این مسابقه به موفقیت دست یابد از جنبه‌های کلیدی در این مسابقه است. هم‌چنین، از آن‌جا که این مسابقه در مرزهای علم بهینه‌سازی و معمولا با نگاه خاص به کاربردها برگزار می‌شود، توانایی تیم‌ها در مطالعه و بهروز کردن معلومات خود در زمان تعیین شده در مرحله اول مسابقه (که معمولا حدود چهار ماه است) و هم‌چنین توسعه و پیاده‌سازی الگوریتم‌های مورد نظر در این بازه زمانی نقش اصلی را در رقابت برخط و موفقیت تیم‌ها در این مرحله (که در تیر ماه برگزار می‌شود) خواهد داشت. سوال مسابقه از اسفند ماه و هم‌زمان با بازه ثبت‌نام تیم‌ها از طریق وب‌سایت مسابقه در دسترس علاقه‌مندان به شرکت در مسابقه قرار می‌گیرد و تیم‌ها اساسا می‌توانند در چارچوب مقررات اجرایی مسابقه از کلیه امکانات علمی و فناوری‌های موجود در راستای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

از آنجا که روش برگزاری مسابقه خاص بوده و از هماکنون امکان دسترسی به سوال و ثبت نام برای تیمها وجود دارد و رقابت برخط تیمها در تیرماه 1400 برگزار خواهد شد، علاقهمندان میتوانند با مراجعه به وب‌سایت مسابقه به آدرس http://optimizer.math.sharif.ir و اطلاع از جزییات نسبت به ثبتنام در زمان تعیین شده اقدام فرمایند.

با احترام

دبیرخانه مسابقه Optimizer 2021

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

خوش‌آمد

به علت برخی مشکلات در سرور، مقداری از اطلاعات تارنما پاک شد. همین هم که برگشت خدا را شکر.

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

تجزیه سلسله‌مراتبی گراف دینامیک

عنوان یک سخنرانی است که این سه‌شنبه برگزار می‌شود. احتمالا شرکت درش خالی از لطف نباشد.

Zoom link for DIMAP seminar

Monika HenzingerTuesday, 14:00, Zoom (link on DIMAP seminar webpage)

Hierarchical decompositions in dynamic graph algorithms

A dynamic graph algorithm is a data structure that maintains a graph property while the graph undergoes a sequence of edge updates. In dynamic graph algorithms with polylogarithmic time per operation a hierarchical graph decomposition is typically maintained. We present various such hierarchies and the different types of invariants used to maintain them efficiently. They lead to very fast dynamic algorithms for connectivity, approximate matching, vertex cover, densest subgraph and set cover as well as for (Delta+1)-vertex coloring.

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

چرا کارها را به تعویق می‌اندازیم؟

یک موضوعی که در دانشگاه خیلی با آن مواجه می‌شویم چانه‌های بی‌انتهای دانشجوها برای به تعویق انداختن زمان تحویل تمرین‌هاست. این چانه‌زدن‌ها هم انواع و اقسام دارد. گاهی پیشنهادهای سیستمی ارائه می‌شود که مثلا کلا ۵ روز تعویق برای همه تمرین‌ها را بپذیرید. یا گاهی پیشنهاد می‌شود که این یک تمرین من را بپذیرید. یا اینکه شب قبل از تحویل تمرین می‌گویند می‌شود این تمرین را یک روز تمدید کنید. در این مورد خیلی صحبت شده.

در مجموع در خیلی از موارد مسئله مسئله‌ای فکری است و نه مسئله‌ای واقعی. مثلا اگر همه تمرین‌ها را یک روز زودتر بگوییم و بعد یک روز زمان تحویل را تمدید کنیم مشکل خیلی‌ها حل می‌شود.

اما موضوع این نوشته پیشنهاد یک سازوکار نیست. سوال این است که چرا ما کارها را به تعویق می‌اندازیم؟ یک سخنرانی تد در این مورد هست که مشاهده‌اش خالی از لطف نیست. انسان احساس هم‌دردی می‌کند. انگار دارد احساسات و برخوردهای خودش را مرور می‌کند. نسخه‌هایی بدون زیرنویس از سخنرانی در آپارات هم پیدا می‌شود.

اگرچه دیدن این سخنرانی جالب است، اما شاید بتوان گفت این سخنرانی به عوارض اشاره می‌کند. اینکه برخی از افراد کارها را به تعویق می‌اندازند بیشتر یک عارضه است، ولی مشکل چیز دیگری است. رفتار به تعویق انداختن مانند تب است. اگرچه تب مشکلاتی ایجاد می‌کند، اما معمولا تب خود بیماری نیست. یک بیماری دیگری وجود دارد که به آن توجه نمی‌کنم که از علائم آن بیماری تب است. شاید رفتار بهتر یافتن بیماری و درمان آن است. ممکن است علت اصلی اضطراب، یا خیلی مشکلات دیگر باشد. بهتر نیست به درمان آن مشکل اصلی بپردازیم تا از مشکل اصلی راحت بشویم؟

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

انتخاب رشته کارشناسی – معرفی رشته علوم کامپیوتر

باز هم نتایج کنکور کارشناسی آمد و قرار شده فیلمی برای معرفی رشته علوم کامپیوتر درست کنیم.

یک دفعه دیگر هم این کار را انجام داده بودم. فیلمش را می‌توان اینجا پیدا کرد. ولی آدم نمی‌تواند همان که آن موقع گفته را دوباره بگوید. خوب آدم هر موقعی در یک حالی است. انشاء الله آماده شد همینجا پیوندش را می‌گذارم.

یک ایده هم این بود که با کمک بچه‌های شورای صنفی این فیلم را درست کرده و تدوین کنیم. متاسفانه نمی‌رسیم به زمان‌بندی. ولی اگر بعد از این مدت محدود شورای صنفی‌ها زحمت بکشند و این کار را بکنند خوب است. اصلا قسمتی از فیلم را خودشان بسازند. با مصاحبه با دانشجویان و دیگر اساتید. خیلی می‌توان حرف‌های جالبی در مورد دانشکده و معرفی رشته کرد.

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

نحوه برگزاری کلاس‌های مجازی

برگزاری کلاس‌ها به صورت مجازی خوبی‌ها و بدی‌های خود را دارد. در کلاس‌های مجازی همراه کردن دانشجویان مخصوصا وقتی که می‌توانند با یک کلیک به صفحه‌های شامل مطالبی هیجان انگیزتر بروند خیلی سخت است. تازه می‌توانند همیشه به این فکر کنند که اگر الآن درس را دنبال نکردند بعدا می‌توانند فیلم درس را مشاهده کنند. اگرچه برخی اوقات این استدلال تنها یک بهانه است، اما برخی اوقات نیز این استدلال به خوبی کار می‌کند.

از طرف دیگر شاید بتوان از این شرایط استفاده کرد و مدل جدیدی از تدریس را آغاز کرد.

یک ایده‌ای که شاید در کلاس‌های این ترم اجرا کنیم این است که سوال‌های کلاسی را به صورت آزمون‌های بسیار کوتاه برگزار کنیم. یعنی سوال‌هایی بپرسیم و از همه بخواهیم که به آن سوال‌ها پاسخ بدهند. بدین صورت دانشجویان بیشتر مجبور می‌شوند که با روند کلاس جلو بیایند. مخصوصا که اگر این موضوع نمره هم داشته باشد. البته این موضوع اضطراب کلاس را زیاد می‌کند که اصلا چیز خوبی نیست. اما می‌توان آزمایش کرد.

یک کار دیگر که برخی اساتید انجام می‌دهند درخواست مشارکت از دانشجویان است به صورتی که دوربین و میکروفون یکی از دانشجویان را به صورت اتفاقی روشن می‌کنند و از ایشان چیزی می‌پرسند. این هم کار خوبی است، اما استرسش دیگر خیلی زیاد است!

یک پیشنهاد میانی می‌تواند این باشد که برای هر جلسه تعدادی داوطلب داشته باشیم که ایشان مشارکت در کلاس را انجام بدهند. مثلا سوال‌های سخت‌تری که برای جلورفتن روند کلاس لازم است را ایشان پاسخ بدهند تا با ایده‌های متنوعی جلو بیاییم. این هم پیشنهاد خوبی است، اما فعلا دستیاران آموزشی درس با این مخالفت کردند.

اما به هر صورت مشارکت دانشجویان مخصوصا در کلاس‌های مجازی باید خیلی جذابیت درس کمک کند.

موضوع دیگری که البته برمی‌گردد به توانایی‌های سامانه‌های موجود دانشگاه این بود که کلاس را کجا برگزار کنیم. ظاهرا برای هر کلاس درس یک اتاق مجازی درست شده، اما آن‌طور که متوجه شدم برای ورود به آن باید در صفحه درس در cw یک بلاکی اضافه شود. بر روی کلید آن بلاک که می‌زنید شما را می‌برد به کلاس درس. اما ظاهرا لینک کلاس درس برای هر فردی فرق می‌کند. لینکی که به اساتید داده می‌شود برای مدیران درس است در نتیجه اگر کسی آن لینک را داشته باشد می‌تواند کلاس را اداره کند. مثلا میکروفون‌ها را خاموش و روشن کند و از این قبیل کارها. درنتیجه این روش خیلی خوبی برای به اشتراک‌گذاری کلاس درس نیست. ظاهرا لینک مهمانی هم برای کلاس‌های درس وجود ندارد. برای افرادی هم که در cw نیستند، مثلا از دانشگاه‌های دیگر هستند امکان ثبت نام آزاد در cw وجود ندارد. خلاصه اینکه به اشتراک‌گذاری کلاس درس کار سختی است. البته این سوال را از قسمت آموزش‌های الکترونیک دانشگاه نیز کردم. ایشان می‌گفتند هر فردی که وارد کلاس درس بشود، مستقل از لینک، بسته به اینکه چه سمتی دارد وارد کلاس می‌شود. اما لینکی که بنده داشتم را در هر مرورگری که باز می‌کنم باز هم مدیر است.

در مقابل هر استاد یک اتاق مجازی دارد. ظاهرا می‌توان به راحتی لینک آن را به همه داد. بدین ترتیب انشاء الله کلاس‌ها را در اتاق مجازی استاد برگزار می‌کنیم. در این زمینه مشاوره‌های شورای صنفی جای تشکر دارد. پس بدین ترتیب قاعدتا کلاس‌ها در این آدرس برگزار خواهد شد.

در هر کدام از زمینه‌ها اگر پیشنهادی دارید شنیدن آن‌ها می‌تواند جالب باشد.

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

مقاله «الگوریتمهای تقریبی برای بازسازی درخت تبارزایی، از کاربردهای علوم کامپیوتر نظری در زیستشناسی و بیوانفورماتیک»

خدا را شکر مقاله بنده به نام «الگوریتمهای تقریبی برای بازسازی درخت تبارزایی، از کاربردهای علوم کامپیوتر نظری در زیستشناسی و بیوانفورماتیک» برای چاپ در مجله فرهنگ و اندیشه ریاضی قبول شد. انشاء الله وقتی چاپ شد پیوندش را اینجا قرار می‌دهم.

چکیده مقاله:

مسئله استنتاج درخت تبارزایی مسئله‌ای قدیمی در زیست‌شناسی است که در آن به دنبال درختی هستیم که شباهت موجودات را نشان بدهد. الگوریتم‌های موجود برای بازسازی درخت تبارشناسی عموما الگوریتم‌هایی اکتشافی هستند.این الگوریتم‌ها براساس شهود ارائه‌دهنده کار می‌کند و در مورد نحوه و میزان بهینه بودن آن‌ها هیچ تضمیمینی وجود ندارد. در مقابل، الگوریتم‌های تقریبی اگرچه پاسخ بهینه را پیدا نمی‌کنند (چون احتمالا این کار امکان‌پذیر نیست)، اما در مورد میزان فاصله پاسخ‌شان با پاسخ بهینه می‌توان تضمین‌هایی ارائه کرد.

در این مقاله الگوریتمی تقریبی برای مسئله بازسازی درخت تبارشناسی تومور را بررسی می‌کنیم. الگوریتم بررسی شده در این مقاله از تغییر الگوریتمی برای مسئله درخت اشتاینر به دست آمده است. الگوریتم ارائه پیش از این در مقاله Alon [TCBB, 7, 1 (2008)] مطرح شده است. در این مقاله یکی از کاربردهای علوم کامپیوتر نظری در طراحی الگوریتم برای مسئله‌های بیوانفورماتیک را با دقت بررسی خواهیم کرد پس این مقاله برای علاقه‌مندان به علوم کامپیوتر مناسب است.

کلا مقاله علمی-ترویجی نوشتن جذابیت‌های خود را دارد. مخصوصا که اگر برخی افراد مقاله‌ها را بخوانند و این مقاله‌ها ایشان را علاقه‌مند به موضوعی بکند!

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

چه مسائل بنیادی ریاضی برای سرمایه گذاری در تحقیقات ریاضی ایران مناسبند؟

کلا دکتر رستگار دانشمند جالبی است. فعالیت‌های عجیب و غریب علمی و سیاست‌گذاری علم انجام می‌دهد که همگی جالب هستند. معمولا هم کارهایشان مملو است از ایده‌های جالب.

ظاهرا ایشان مقاله‌ای با عنوان «چه مسائل بنیادی ریاضی برای سرمایه گذاری در تحقیقات ریاضی ایران مناسبند؟ » نوشته‌اند. نسخه‌ای از مقاله را می‌توان اینجا پیدا کرد. در این مقاله یک دسته‌بندی جالب از فعالیت ریاضی‌دان‌ها ارائه کرده‌اند و پیشنهادهایی برای اینکه هر کدام می‌توانند چه نقشی را برای کشور بازی کنند ارائه کرده‌اند. شاید خواندن آن خالی از لطف نباشد.

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

معرفی کنفرانس NeurIPS 2019

ظاهرا در این کنفرانس سعی می‌کنند به مسائل مربوط به یادگیری ماشین بپردازند و مخصوصا در نظر نظری! اخیرا خیلی هم مورد توجه قرار گرفته. شاید نگاهی به مقاله‌هایش بد نباشد.

مثلا لیست مقاله‌ها را نگاه کنید شامل چند تا مقاله است؟! اگر فردی شمرد بگوید چند تا بوده.

به هر حال خواندن این نوشته و لیست مقاله‌های جالب و موضوعات جالب از اینجا خوب است. به طور خاص این مقاله به نظرم خیلی جالب است. اگرچه نمی‌دانم دقیقا چیست.